JESIENNO / WIOSENNA PIELĘGNACJA TRAWNIKA: wertykulacja i aeracja

 

Nastała jesień/wiosna ,a więc czas na zabiegi pielęgnacyjne naszego trawnika.Najefektywniejszymi procesami jest aeracja i wertykulacja

Wertykulacja trawnika:

Wertykulacja wg definicji to płytkie pionowe nacinanie darni mające na celu częściowe usunięcie próchnicy powierzchniowej, stworzenie lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej, przygotowanie trawnika do piaskowania, stworzenie korzystniejszych warunków dla przeprowadzenia podsiewu oraz przerzedzenie zbyt gęstego podsiewu. Tyle definicja. Ale co to dla nas ozancza? Co tak naprawdę daje nam wertykulacja? Po pierwsze: wyczesuje z trawy stare, zaschnięte kłącza odkrywająć młode pędy rosnącej na wiosnę trawy. Po drugie przycina zaschnięte po zimie źdźbła traw odkrywając żywe pędy a po trzecie napowietrza trawnik pobudzając młode pędy do szybszego wzrostu.

Aeracja trawnika:

Aeracja- jest tonapowietrzanie" gleby za pomocą narzędzi lub maszyn spulchniających służący rozluźnianiu podłoża i pobudzeniu trawy do krzewienia się”. Ale co to oznacza dla nas? Trawniki intensywnie eksploatowane aeracja jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym i praktycznie niezbędnym do prawidłowego utrzymania pięknego trawnika. Wykonuje się ją maszynami do napowietrzania, zwanymi aeratorami. Pod wpływem aeracji poprawia się przepływ składników mineralnych, zwiększa się masa korzenia a co za tym idzie powierezchnia chłonna, którą rośliny pobierają wodę i składniki mineralne z nawozów.. Murawy regularnie aerowane mają znacznie mniejsze ubytki wody w systemie, dużo lepiej dziasłają na nich naowzy i witmainy glebowe , podnosi się też temperatura gleby co wpływa na jakość i wygląd trawnika. Trawniki, które są mało eksploatowane (przy kwietnikach, drzewach można aerować 1x do roku. Tam gdzie jednak trawa jest udeptywana, traktowana przez zwierzęta bądź np. kosiarkę warto aerację wykonać 2-3 razy do roku. Warto przy tym pamiętać, że aeracji nie wykonujemy gdy trawa jest mokra a więc bezpośrednio po opadach atmosferycznych i sztucznych nawadanianiach.

 

O czym należy pamiętać wykonując wertykulację ?

Przede wszystkim należy pamiętać by proces wertykulacji i aeracji wykonywać dwa razy w sezonie na wiosnę i jesienią. Zapewni to nam optymalny wzrost trawy i utrzymanie pięknego, zdrowego trawnika. Drugą rzeczą o której należy pamiętać to to, żeby dobrać odpowiedni wertykulator do powierzchni trawnika jaką dysponujemy. I tu dochodzimy do sedna sprawy: doboru wertykulatora. Pierwszą sprawą jest jakim areałem dysponujemy? Wiadomą rzecza jest to że każdy chciałby jak najszybciej i najsprawniej wykonać wertykulację i aerację więc do większych powierzchni wynoszaćych powyżej 1000 m2 proponujemy wertykulator spalinowy a do mniejszych powierzchni wynoszących poniżej 1000m2 polecamy wertykulator elektryczny. Jednakże w obydwóch typach wertykulatorów istotona jest moc silnika. Jeśli chcemy wziąć najtańszy a zarazem najsłabszy wertykulator spalinowy (a mamy metraż około 1000m2) to lepiej zdecydować się na mocny i wytrzymały wertykulator elektryczny.

 

Trawnik po wertykulacji:

 

 

 Zapraszamy na przegląd wertykulatorów na naszą strone Internetową:

http://wimet.poznan.pl/category/wertykulatory