Pielęgnacja trawnika na wiosnę i jesień: wertykulacja i aeracja

O czym należy pamiętać abyśmy w sezonie cieszyli się zdrowym i zielonym trawnikiem?

Wczesną wiosną oraz jesienią przychodzi czas na zabiegi pielęgnacyjne przydomowego trawnika. Najefektywniejszymi procesami jest aeracja i wertykulacja.

Wertykulacja trawnika:

Wertykulacja wg definicji to płytkie pionowe nacinanie darni mające na celu częściowe usunięcie próchnicy powierzchniowej, stworzenie lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej, przygotowanie trawnika do piaskowania, stworzenie korzystniejszych warunków dla przeprowadzenia podsiewu oraz przerzedzenie zbyt gęstego podsiewu.

Tyle w teorii ale co to dla naszego trawnika? Jakie korzyści daje wertykulacja?

Przede wszystkim wyczesuje z trawy stare, zaschnięte kłącza odkrywając młode pędy rosnącej na wiosnę trawy.

Dodatkowo przycina zaschnięte po zimie źdźbła traw odkrywając żywe pędy oraz napowietrza trawnik pobudzając młode pędy do szybszego wzrostu.

Aeracja trawnika:

Aeracja- jest to „napowietrzanie" gleby za pomocą narzędzi lub maszyn spulchniających w celu rozluźnieniu podłoża i pobudzeniu trawy do krzewienia się. Dla trawników intensywnie eksploatowanych, aeracja jest ważnym i niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym do prawidłowego utrzymania zdrowego i zielonego trawnika. Wykonuje się ją maszynami do napowietrzania, zwanymi aeratorami. Pod wpływem aeracji poprawia się przepływ składników mineralnych, zwiększa się masa korzenia, a co za tym idzie jego powierzchnia chłonna, którą rośliny pobierają wodę i składniki mineralne z nawozów. Murawy regularnie aerowane mają znacznie mniejsze ubytki wody w systemie, dużo lepiej działają na nie nawozy i witaminy glebowe, podnosi się też temperatura gleby co wpływa na jakość i wygląd trawnika. Trawniki, które są mało eksploatowane (przy kwietnikach, drzewach wystarcza aeracja raz do roku. Tam gdzie jednak trawa jest udeptywana, traktowana przez zwierzęta bądź np. kosiarkę warto aerację wykonać 2-3 razy do roku. Warto przy tym pamiętać, że aeracji nie wykonujemy gdy trawa jest mokra, a więc bezpośrednio po opadach atmosferycznych i sztucznym nawadnianiu.

O czym należy pamiętać wykonując wertykulację ?

Proces wertykulacji i aeracji należy wykonywać dwa razy w sezonie: na wiosnę i jesienią. Zapewni to optymalny wzrost trawy i utrzymanie pięknego, zdrowego trawnika. Należy również dobrać odpowiedni wertykulator do powierzchni naszego trawnika. Pierwszą sprawą jest jakim areałem dysponujemy? Wiadomą rzecza jest to że każdy chciałby jak najszybciej i najsprawniej wykonać wertykulację i aerację więc do większych powierzchni wynoszaćych powyżej 1000 m2 proponujemy wertykulator spalinowy, a do mniejszych powierzchni - poniżej 1000m2 polecamy wertykulator elektryczny. Jednakże w obydwóch typach wertykulatorów istotna jest moc silnika. Jeśli chcemy wziąć najtańszy a zarazem najsłabszy wertykulator spalinowy (a mamy metraż około 1000m2) to lepiej zdecydować się na mocny i wytrzymały wertykulator elektryczny.

Trawnik po wertykulacji:

 Szukasz idealnego wertykulatora dla swojego trawnika? Zapraszamy:

http://wimet.poznan.pl/category/wertykulatory