Kosiarka spalinowa-na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

 

Stoisz przed wyborem zakupu kosiarki? Nie wiesz na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę ? Udzielimy Ci kilku rad i wskazówek,aby dobrać odpowiedni model do Twoich potrzeb.

 

Model z napędem czy bez napędu

Jeżeli powierzchnia naszego trawnika przekracza 1000m² - koniecznie wybierzmy model z napędem na koła. To ułatwia prowadzenie kosiarki a przy dużej powierzchni trawnika zdecydowanie mniej się zmęczymy. Standardowo prędkość napędu to  4,5 km/h. Niektóre modele kosiarek posiadają napęd regulowany variospeed, który zapewnia nam prędkość od 2,5  - 4,5km/h - opcja ta jest idealna dla osób starszych lub przy koszeniu gęstej wysokiej trawy.

Polecamy kosiarke bez napędu na małą powierzchnie :

 http://wimet.poznan.pl/stiga-collector-46b-kosiarka.html

 Polecamy kosiarke z napędem:

http://wimet.poznan.pl/al-ko-highline-527-sp-119769.html

 Polecamy kosiarkę z napędem regulowanym :

 http://wimet.poznan.pl/al-ko-highline-477-vs-119768.html

 

Moc silnika kosiarki

Powierzchnia ogrodu jak i gęstość oraz wysokość trawy mają znaczenie przy doborze mocy danej kosiarki. Moce silników kosiarek spalinowych wahają się przeważnie od 3,5 do 6,5 KM. Moc powinna być tym większa, im większy trawnik trzeba skosić - kosiarka o zbyt małej mocy znacznie spowalnia koszenie. Ponadto, gdy moc silnika jest niewielka a opory przy koszeniu duże (wysoka, mokra trawa), istnieje ryzyko, że silnik spalinowy będzie się dławić i gasnąć.

 

Rozruch

Kosiarki spalinowe posiadają 2 rodzaje rozruchu:

Rozruch linkowy: odpalanie przez linkę. Lokalizujemy rączkę linki rozrusznika i wciąż trzymając dźwignię hamulca noża energicznie szarpiemy za uchwyt linki rozrusznika 

Rozruch elektryczny Instart: odpalanie na guzik lub kluczyk. Energii do uruchomienia kosiarki dostarcza akumulator litowo-jonowy, który dzięki zewnętrznej ładowarce można naładować w kilka chwil.

 

 

 

Szerokość koszenia

Szerokość koszenia należy rozpatrywać pod kątem wielkości powierzchni i czasu, który możemy poświęcać na koszenie trawnika – im większa szerokość, tym krótszy czas koszenia. Jeśli ogród ma liczne nasadzenia lepiej zainwestować w model o mniejszej szerokości wówcza lepiej można manewrować kosiarką i dokłądniej wykaszać powierzchnie przy zadrzewieniach.

Koła kosiarki

Im są większe, tym koszenie jest łatwiejsze, lepiej manewruje się kosiarką. O wiele łatwiej jest posługiwać się kosiarkami, które mają koła osadzone na łożyskach kulkowych - kosi się nią o wiele lżej niż innymi.

System mulczujący i boczny wyrzut

Gdy problemem staje się składowanie ściętej trawy, powinniśmy zainwestować w urządzenie z systemem mulczującym. Wtedy skoszona trawa jest wielokrotnie rozdrabniana a kosiarka automatycznie rozrzuca ją równomiernie po trawniku. Rozkładająca się trawa użyźnia glebę tworzy BIO nawóz i wzmacnia systemy korzeniowe murawy.

Jeśli nie chcemy zbierać trawy do kosza - warto pomysleć o opcji bocznego wyrzutu.

 

Pojemnik na trawę w kosiarce

Im kosz na trawę jest bardziej pojemny tym lepiej, bo chociaż ciężej jest wtedy pchać kosiarkę, to jednak rzadziej trzeba przerywać pracę na jego opróżnianie. Kosze parciane są lekkie i po demontażu zajmują niewiele miejsca. Natomiast pojemniki z tworzywa sztucznego łatwo się czyści. Niektóre mają przydatny wskaźnik napełnienia kosza. Pojemność zbiorników na trawę może być różna - przy kosiarkach spalinowych kształtuje się od 48-80 l.

 

Regulacja wysokości koszenia w kosiarce

Najwygodniejsza jest tak zwana regulacja centralna - za pomocą jednej dźwigni zmienia się wysokość wszystkich kół jednocześnie, co pozwala szybko ustawić optymalną wysokość koszenia. Mniej wygodne jest regulowanie wysokości koszenia na każdym kole z osobna - za pomocą śrub czy dźwigni.

 

Obudowa kosiarki

Powinna być łatwa do czyszczenia, odporna na odkształcenia i korozję. Tylko korpus z aluminium w pełni spełnia te wymagania ale wadą jego jest niestety wysoka cena. Dość dobre są obudowy ze specjalnego tworzywa sztucznego typu ABS odpornego na uderzenia i działanie temperatury oraz promieniowania UV. Obudowy ze stali pokrytej farbą proszkową chroniącą korpus przed rdzą są wytrzymałe na odkształcenia i odbarwienia.

 

Kupując kosiarkę zwróć uwagę, na dostęp do części

Ważne przed wyborem produktu gotowego zorientować się czy dana marka posiada serwisy z częsciami i jest w stanie zapewnić gwarancyjną i pogwarancyjną obsługę klienta .

Polecamy strony z częściami:

http://www.alko-serwis.pl/

http://www.mtd-serwis.pl/